113k views
4 votes
Which is the better buy? 3 yd of ribbon for $1.95 1 yd of ribbon for $.49

2 Answers

3 votes
its better to buy 3, 1 yd's of ribbon for .49 each because $.49 x 3 = $1.47 
User Nouiz
by
7.7k points
5 votes
well all you have to do is multiply .49 by three to find out what the price is. .49 times 3 equals 1.47, so the 1 yard is the better buy! :)
User Canis
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories