Answer:
A, 0.050 Hz
Step-by-step explanation:
1) Frequency = speed divided by wavelength
time is 2* 60 = 120 seconds
distance = 6 wave lengths
speed = distance divided by time
speed = 6 wave lengths divided by 120
Hope this helps!
7.8m questions
10.5m answers