125k views
5 votes
An 18 oz jar of peanut butter cost $2.19. A 48 oz jar of peanut butter sells for $4.39. Which size jar is the better buy?

User Chasemc
by
5.7k points

2 Answers

3 votes
so you divide 2.19 by 18 and you get .12 so it cost 12 cents per ounce
then you divide 4.39 by 48 and you get .09 so it cost 9 cents per ounce

So it would be better idea to but the 48 ounce jar because it costs less oer ounce of peanut butter
User Tarick
by
5.9k points
2 votes
2.19/18 = 0.12167 per ounce
4.39/48 = 0.09 per ounce

the larger jar is the better buy
User Mlishn
by
5.8k points