menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
An 18 oz jar of peanut butter cost $2.19. A 48 oz jar of peanut butter sells for $4.39. Which size jar is the better buy?
asked
Dec 24, 2018
125k
views
5
votes
An 18 oz jar of peanut butter cost $2.19. A 48 oz jar of peanut butter sells for $4.39. Which size jar is the better buy?
Mathematics
high-school
Chasemc
asked
by
Chasemc
5.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
so you divide 2.19 by 18 and you get .12 so it cost 12 cents per ounce
then you divide 4.39 by 48 and you get .09 so it cost 9 cents per ounce
So it would be better idea to but the 48 ounce jar because it costs less oer ounce of peanut butter
Tarick
answered
Dec 26, 2018
by
Tarick
5.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
2.19/18 = 0.12167 per ounce
4.39/48 = 0.09 per ounce
the larger jar is the better buy
Mlishn
answered
Dec 29, 2018
by
Mlishn
5.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.8m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
arlos has $690,000 he wants to save. If the FDIC insurance limit per depositor, per bank, is $250,000, which of these ways of distributing his money between three banks will guarantee that all of his money
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org