27.0k views
1 vote
You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $2.10. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $5.90. Which place is the better buy?

1 Answer

3 votes
The village market would be the better deal. If you need 10 cans, $2.10*2 is still less than $5.90. Plus, at the village market, the cans are less per can by about 17 cents.
User Xiatica
by
6.0k points