menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $2.10. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $5.90. Which place is the better buy?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $2.10. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $5.90. Which place is the better buy?
asked
May 2, 2018
27.0k
views
1
vote
You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $2.10. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $5.90. Which place is the better buy?
Mathematics
middle-school
Nelson Reyes
asked
by
Nelson Reyes
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
The village market would be the better deal. If you need 10 cans, $2.10*2 is still less than $5.90. Plus, at the village market, the cans are less per can by about 17 cents.
Xiatica
answered
May 8, 2018
by
Xiatica
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 11, 2017
95.7k
views
You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $3.10. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $5.50. Which place is the better buy?
Adam Magaluk
asked
Jun 11, 2017
by
Adam Magaluk
9.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
95.7k
views
asked
May 2, 2017
192k
views
you can buy 5 cans of green beans at the village market for $3 you can buy 10 of the same cans of beans at Sams Club for $6.10 which is the better place to buy
Klump
asked
May 2, 2017
by
Klump
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
192k
views
asked
Feb 21, 2016
75.5k
views
you can buy 5 cans of green beans at the village market for $2.40. you can buy 10 of the same cans of beans at sams club for $6.50 wich place is the better buy
JustGettinStarted
asked
Feb 21, 2016
by
JustGettinStarted
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
75.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org