182k views
3 votes
There are 16 cups in 1 gallon of milk. If the cost of 1 gallon is $4.32, what is the cost of each cup?

- $0.16
- $0.27
- $2.70
- $3.70

User Shawnna
by
7.8k points

1 Answer

3 votes
Firstly, we look for the number of cups, wish is
16 and that equals
1` according to this word-problem

Secondly, we find the price of the gallon
1 gL =
$4.32

Thirdly,we divide
$4.32 from
16 , like this
(4.32)/(16)

Therefore your answer would have to be
$ 0 . 27 (Option B.)

Good Luck!


User Nicowernli
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories