233k views
7 votes
If 3/4 lb. of candy costs $12.00, how much would each lb. of candy cost?

User Aimfeld
by
8.1k points

2 Answers

3 votes

Answer:

16.00

Explanation:

Hope this helped!!

User Lovababu Padala
by
8.5k points
14 votes

Answer:

$16.00

Explanation:

First divide 3/4 by 3 to get 1/4. then divide $12.00 by 3 to get $4, so 1/4lb. = $4 dollars, then multiply 4 to both sides to get 4/4 or 1 and $16.00

User Byteunit
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories