menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find each rate and unit rate? -420 miles in 7 hours - 360 customers in 30 days -40 meters in 16 seconds -$7.96 for 5 pounds
asked
Jun 5, 2018
125k
views
5
votes
Find each rate and unit rate?
-420 miles in 7 hours
- 360 customers in 30 days
-40 meters in 16 seconds
-$7.96 for 5 pounds
Mathematics
middle-school
Rejeesh
asked
by
Rejeesh
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
-60 miles per hour
-12 customers per day
-2.5 meters per second
-$1.59 per pound
You divide the first number by the second number for all of these
Rach Sharp
answered
Jun 11, 2018
by
Rach Sharp
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org