125k views
5 votes
Find each rate and unit rate?

-420 miles in 7 hours
- 360 customers in 30 days
-40 meters in 16 seconds
-$7.96 for 5 pounds

User Rejeesh
by
7.3k points

1 Answer

1 vote
-60 miles per hour
-12 customers per day
-2.5 meters per second
-$1.59 per pound

You divide the first number by the second number for all of these
User Rach Sharp
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.