106k views
2 votes
Dominic is buying candy by pound for the party. For every 10 pounds he pays $12 What is the cost, per pound, for the candy?

User Lelo
by
7.6k points

1 Answer

2 votes
12/10=1.2
$1.20 per pound
User Fabio Cardoso
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories