106k views
2 votes
Dominic is buying candy by pound for the party. For every 10 pounds he pays $12 What is the cost, per pound, for the candy?

User Lelo
by
7.0k points

1 Answer

2 votes
12/10=1.2
$1.20 per pound
User Fabio Cardoso
by
6.8k points