menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Kimmy bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50.What is the unit price?
asked
Aug 5, 2018
95.8k
views
1
vote
Kimmy bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50.What is the unit price?
Mathematics
middle-school
Cerno
asked
by
Cerno
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
4.5 hope it helped a lot
Riaan
answered
Aug 7, 2018
by
Riaan
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
5kg -> $4.50
1kg -> 4.5/5 = $0.90
so dats the unit price
Arturo Molina
answered
Aug 10, 2018
by
Arturo Molina
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 3, 2022
221k
views
Kimmy bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.59. What is the unit price? *
Jonathon Hibbard
asked
Apr 3, 2022
by
Jonathon Hibbard
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
17
votes
221k
views
asked
Jun 23, 2018
69.1k
views
Kimmy bought a 5kg mg can of peanuts for $4.50 what is the unit price
Tomos Williams
asked
Jun 23, 2018
by
Tomos Williams
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
69.1k
views
asked
Dec 17, 2021
74.2k
views
Some sports nutrition professionals recommend a range of 6 to 10 grams of carbohydrate per kilogram of body weight for athletes in heavy training. If Kimmy weighs 160 pounds, how many grams of carbohydrate
Suleiman AbdulMajeed
asked
Dec 17, 2021
by
Suleiman AbdulMajeed
8.8k
points
Biology
high-school
1
answer
4
votes
74.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org