95.8k views
1 vote
Kimmy bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50.What is the unit price?

User Cerno
by
8.5k points

2 Answers

2 votes
4.5 hope it helped a lot
User Riaan
by
8.0k points
4 votes
5kg -> $4.50

1kg -> 4.5/5 = $0.90

so dats the unit price
User Arturo Molina
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories