218k views
1 vote
The fisherman is selling salmon $7.99/lb. The supermarket has 2-lb packages of salmon for $14.98. Which is a better buy?

User Egridasov
by
7.8k points

1 Answer

2 votes
find price per pound
we already have 7.99/1lb for fisherman

supermarkt: 14.98 per 2 lb
14.98/2=7.49/lb



7.49<7.99

supermarket is better buy
User Sandro Meier
by
8.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories