menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?
asked
Nov 23, 2018
32.3k
views
0
votes
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?
Mathematics
high-school
Execc
asked
by
Execc
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
$2- 500 divided by 250
NoobVB
answered
Nov 27, 2018
by
NoobVB
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 11, 2017
178k
views
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?
Nikana Reklawyks
asked
Nov 11, 2017
by
Nikana Reklawyks
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
178k
views
asked
Nov 24, 2018
198k
views
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?
AetherUnbound
asked
Nov 24, 2018
by
AetherUnbound
8.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
198k
views
asked
Nov 10, 2018
168k
views
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250 what is the cost per bag A($.25 B($.50 C($.75 D($1.00
Chakrit
asked
Nov 10, 2018
by
Chakrit
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
168k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org