menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 20-minute phone call costs $3.00. What is the unit rate of cost per minute?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 20-minute phone call costs $3.00. What is the unit rate of cost per minute?
asked
May 27, 2018
215k
views
2
votes
A 20-minute phone call costs $3.00. What is the unit rate of cost per minute?
Mathematics
middle-school
Rilwan
asked
by
Rilwan
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
a one-minute phone call would be 15 cents 300 divided by 20 = 15
Lahori
answered
May 29, 2018
by
Lahori
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
1 min phone call costs 3/20=0.15$
the answer is 0.15$ per minute
Lancerex
answered
May 31, 2018
by
Lancerex
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org