215k views
2 votes
A 20-minute phone call costs $3.00. What is the unit rate of cost per minute?

User Rilwan
by
8.2k points

2 Answers

0 votes
a one-minute phone call would be 15 cents 300 divided by 20 = 15
User Lahori
by
8.5k points
7 votes
1 min phone call costs 3/20=0.15$
the answer is 0.15$ per minute
User Lancerex
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories