215k views
2 votes
A 20-minute phone call costs $3.00. What is the unit rate of cost per minute?

User Rilwan
by
5.8k points

2 Answers

0 votes
a one-minute phone call would be 15 cents 300 divided by 20 = 15
User Lahori
by
6.6k points
7 votes
1 min phone call costs 3/20=0.15$
the answer is 0.15$ per minute
User Lancerex
by
5.6k points