menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Kyle sells bottled water and canned sodas at a sports event. He earns $81 selling the water and $60 selling the soda. If water and soda cost the same, what is the greatest possible price per item?
asked
Jul 20, 2018
176k
views
4
votes
Kyle sells bottled water and canned sodas at a sports event. He earns $81 selling the water and $60 selling the soda. If water and soda cost the same, what is the greatest possible price per item?
Mathematics
middle-school
Shumon Saha
asked
by
Shumon Saha
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
$3.00 i just took the test and it is correct
Lior Iluz
answered
Jul 21, 2018
by
Lior Iluz
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
3 is the largest number that will go into both 81 and 60
LocalPCGuy
answered
Jul 25, 2018
by
LocalPCGuy
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 23, 2021
4.1k
views
Krysten is having some friends over and is buying some drinks. She buys a 4 pack of canned sodas for $12.00. What is the unit rate for the soda in can?
Ali Abdelrahman
asked
Apr 23, 2021
by
Ali Abdelrahman
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
4.1k
views
asked
Feb 13, 2023
194k
views
You are pouring canned sodas Into a cylindrical pitcher. Each can of soda is 12 cm tall and has a diameter of 6.5 cm. The pitcher is 36 cm tall and has a diameter of 20 cm. How many cans of soda will the
Anderso
asked
Feb 13, 2023
by
Anderso
8.5k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
194k
views
asked
Nov 20, 2024
83.4k
views
A relief worker needs to divide 450 bottles of water and 324 cans of food into boxes that each contain the same number of items. Also, each box must contain the same type of item (bottled water or canned
Lrente
asked
Nov 20, 2024
by
Lrente
7.7k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
83.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org