menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit cost per bottle if a pack of 6 bottles of juice sells for $4.80? A) $0.28 per bottle B)$28.80 per bottle C)$0.80 per bottle D)$8.00 per bottle
asked
Apr 3, 2018
209k
views
0
votes
What is the unit cost per bottle if a pack of 6 bottles of juice sells for $4.80?
A) $0.28 per bottle
B)$28.80 per bottle
C)$0.80 per bottle
D)$8.00 per bottle
Mathematics
middle-school
Palmer Dabbelt
asked
by
Palmer Dabbelt
6.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
The answer is C 0.80 cents. You divide 4.80 divided by 6
Starr
answered
Apr 9, 2018
by
Starr
5.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.8m
answers
Other Questions
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
arlos has $690,000 he wants to save. If the FDIC insurance limit per depositor, per bank, is $250,000, which of these ways of distributing his money between three banks will guarantee that all of his money
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
A phone costs $499. There was a discount of 25% off. How much do the phone costs now?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org