209k views
0 votes
What is the unit cost per bottle if a pack of 6 bottles of juice sells for $4.80?

A) $0.28 per bottle
B)$28.80 per bottle
C)$0.80 per bottle
D)$8.00 per bottle

1 Answer

2 votes
The answer is C 0.80 cents. You divide 4.80 divided by 6

User Starr
by
5.8k points