15.9k views
5 votes
A 20-ounce bag of potato chips costs $3.80. What is the unit rate of the chips?

1 Answer

4 votes
To find the unit rate you would need to find the cost per ounce of potato chips. To find this you would simply divide. $3.80/20 = .19

So the unit rate in your question is $0.19

Hope this helps! :)
User Bryan Grezeszak
by
6.2k points