menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 20-ounce bag of potato chips costs $3.80. What is the unit rate of the chips?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 20-ounce bag of potato chips costs $3.80. What is the unit rate of the chips?
asked
Nov 5, 2018
15.9k
views
5
votes
A 20-ounce bag of potato chips costs $3.80. What is the unit rate of the chips?
Mathematics
middle-school
Martin Rohwedder
asked
by
Martin Rohwedder
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
To find the unit rate you would need to find the cost per ounce of potato chips. To find this you would simply divide. $3.80/20 = .19
So the unit rate in your question is $0.19
Hope this helps! :)
Bryan Grezeszak
answered
Nov 12, 2018
by
Bryan Grezeszak
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org