225k views
4 votes
A cylindrical water tank has a diameter of 6 meters and a height of 9 meters. What is the maximum volume of water the tank can hold? (to nearest whole number)

User Groffcole
by
7.6k points

2 Answers

2 votes
use the formula for the volume of a cylinder which is V=(pi)r^2h. substitute the values in the equation to make V=(pi)3^2 (9). find the value of 3^2 which is 9. then multiply to get about 254 meters.
User Lyxera
by
6.9k points
4 votes

Answer: 254 square meter.

Explanation:

Since, the volume of a cylinder,


V = \pi r^2 h

Where r is the radius of the cylinder,

h is the height of the cylinder,

Here, r = 6/2 = 3 meter,

h = 9 meter,

Thus, the volume of the given cylindrical water tank


V = \pi 3^2* 9


V = 3.14* 81=254.34\approx 254\text{ square meter}

User Roel Strolenberg
by
7.0k points