181k views
5 votes
Which are examples of unit rates? Which are examples of unit rates? Check all that apply.

A $45 per ticket
B 5 shows every 3 weeks
C 30 seats for every row
D$100 for 5 tickets

User Ypx
by
8.2k points

2 Answers

2 votes

Answer: the answer a and c hope this helps c:

Explanation:

User Arugin
by
8.1k points
7 votes
I think that the answers are A. and C. but I could be wrong.
User Mannie
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories