menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If 4 peanut butter cups cost $0.96 and the peanut butter cups all cost the same amount, what is the price of each peanut butter cup?
asked
Feb 2, 2018
3.7k
views
2
votes
If 4 peanut butter cups cost $0.96 and the peanut butter cups all cost the same amount, what is the price of each peanut butter cup?
Mathematics
middle-school
Keilo
asked
by
Keilo
6.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
So, what you are supposed to do is take the money and the divide it by the number of items.
0.96/4=0.24
In this case, your answer is 0.24
Fara
answered
Feb 4, 2018
by
Fara
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
We can set up an equation with x as the price of one cup:
4x=0.96
x=0.96/4=0.24
Each cup is $0.24
Hope this helped!
LppEdd
answered
Feb 8, 2018
by
LppEdd
6.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.4m
questions
8.4m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org