3.7k views
2 votes
If 4 peanut butter cups cost $0.96 and the peanut butter cups all cost the same amount, what is the price of each peanut butter cup?

User Keilo
by
6.0k points

2 Answers

4 votes
So, what you are supposed to do is take the money and the divide it by the number of items.
0.96/4=0.24
In this case, your answer is 0.24
User Fara
by
5.6k points
5 votes
We can set up an equation with x as the price of one cup:
4x=0.96
x=0.96/4=0.24

Each cup is $0.24

Hope this helped!
User LppEdd
by
6.3k points