102k views
2 votes
Lisa went to the hardware store and bought 12 pieces rope. Each rope was 3 4 of a meter long. If the rope cost $3.50 a meter, how much did she spend?

User Xadm
by
8.4k points

2 Answers

3 votes
12 (or 12/1) x 3/4 = 36/4 = 9
$3.50 x 9 = $31.50
User Jacrys
by
8.4k points
5 votes
12(3/4)(3.50)=31.5.
User Den Kison
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories