89.6k views
2 votes
The percent by mass of water in the hydrate na2so4 * 10h20 is closest to

1 Answer

4 votes
Total mass of the crystal:
23 x 2 + 32 + 16 x 4 + 10 x 18
= 322

Mass of water:
10 x 18
= 180

Percentage of water = 180 / 322 x 100 = 55.9%
User Royh
by
5.9k points