22.5k views
2 votes
A train is chugging up a hill that has a 27 percent grade, which means that for every 100 meters it covers horizontally, it rises 27 meters. What is the angle of inclination?

User LenglBoy
by
6.9k points

2 Answers

7 votes
If you sketch the picture for yourself, you'll see that the 27% ... or 0.27 ... is the tangent of the angle between the horizontal and the slope. With your calculator, you can find the angle whose tangent is 0.27 . It's about 15.1 degrees.
User Catherin
by
7.3k points
3 votes

Answer:


\theta = 15.11 degree

Step-by-step explanation:

Given data:

Grade of raising is 27 %

Since rising grade is 27% therefore it have 27 units for 100 unit distance

I = 100 units,

h = 27 units

angle of inclination is determined as


tan\theta = (I)/(h)


\theta = \tan^(-1)(27)/(100)


\theta = 15.11 degree

User Pst
by
7.0k points