96.1k views
2 votes
A dozen plain hats cost $3.60.What is the unit rate of a hat?

1 Answer

4 votes
$0.30

Here's why:
3.60 30
--------- = -----
12 1

3.60 / 12 = .3
12 / 12 = 1
User Asher
by
7.4k points

Related questions

asked Apr 25, 2017 156k views
Suman Lama asked Apr 25, 2017
by Suman Lama
8.0k points
2 answers
2 votes
156k views