Answer:
cost of 7 muffins is $8.75
Explanation:
Unit rate defined as the rates are expressed as the quantity 1 such as 2 miles per hour or 4 meter per seconds.
As per the given statement:
Jacob buys four muffins for $5.00.
then;

Substitute the given values we have;

We have to find the cost of 7 muffins:
By definition of unit rate;

Substitute the given values we have;

Therefore, cost of 7 muffins is $8.75