Answer:
Option B is correct.
5.7 hours
Explanation:
Area of a circle(A) is given by:

where r is the radius of the circle.
As per the statement:
Jesse is sanding a circular wooden table that has a diameter of 6 ft.
⇒diameter(d) =6 ft
We know
diameter = 2 (radius)
⇒

Divide both sides by 2 we have;

Substitute r =3 ft and
in [1] we have;;

⇒
square ft
It is also given that:
She can sand 5 square feet every hour.
⇒5 square feet = 1 hour
then;
28.26 square feet =
hours.
Therefore, at this rate, approximately 5.7 hours will it take Jesse to finish sanding the table