101k views
1 vote
PLZZZ HELP ( 18 POINTS)

Jesse is sanding a circular wooden table that has a diameter of 6 ft. She can sand 5 square feet every hour. At this rate, approximately how long will it take Jesse to finish sanding the table?
Use 3.14 for pi.
A. 3.8
B. 5.7
C. 22.6
D. 30.0

User IT VLOG
by
8.0k points

2 Answers

5 votes
The answer is B. 5.7 took the test and got 100%

User Hanzi
by
6.5k points
7 votes

Answer:

Option B is correct.

5.7 hours

Explanation:

Area of a circle(A) is given by:


A = \pi r^2

where r is the radius of the circle.

As per the statement:

Jesse is sanding a circular wooden table that has a diameter of 6 ft.

⇒diameter(d) =6 ft

We know

diameter = 2 (radius)


6 = 2r

Divide both sides by 2 we have;


r = 3 ft

Substitute r =3 ft and
\pi = 3.14 in [1] we have;;


A = 3.14 \cdot 3^2


A = 3.14 \cdot 9 = 28.26 square ft

It is also given that:

She can sand 5 square feet every hour.

⇒5 square feet = 1 hour

then;

28.26 square feet =
(28.26)/(5) = 5.652 hours.

Therefore, at this rate, approximately 5.7 hours will it take Jesse to finish sanding the table

User Choxmi
by
7.1k points