90.7k views
1 vote
2 bags of dog food cost 4.50 how much would you spend on 6 bags

User Mgnoonan
by
7.1k points

2 Answers

1 vote
Cost of 2 bags = 4.50
Cost of 1 bag = 4.50/2 = 2.25

Now, for 6 bags it costs = 2.25 * 6 = 13.5

In short, Your Answer would be $13.5

Hope this helps!
User Ljbade
by
7.0k points
7 votes
Well 4.50/2 is 2.25 so 2.25 x 6 = 13.50
User Nick Dawes
by
7.3k points