menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
2 bags of dog food cost 4.50 how much would you spend on 6 bags
asked
Nov 15, 2018
90.7k
views
1
vote
2 bags of dog food cost 4.50 how much would you spend on 6 bags
Mathematics
middle-school
Mgnoonan
asked
by
Mgnoonan
7.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
Cost of 2 bags = 4.50
Cost of 1 bag = 4.50/2 = 2.25
Now, for 6 bags it costs = 2.25 * 6 = 13.5
In short, Your Answer would be $13.5
Hope this helps!
Ljbade
answered
Nov 17, 2018
by
Ljbade
7.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
Well 4.50/2 is 2.25 so 2.25 x 6 = 13.50
Nick Dawes
answered
Nov 21, 2018
by
Nick Dawes
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org