207k views
2 votes
What is the identity of a sample that has a volume of 1.96 cm3 and a mass of 17.6 g? zinc copper lead silver

2 Answers

2 votes

Answer:

Copper

Step-by-step explanation:

Because that's the answer

User MrsTang
by
6.7k points
4 votes
Here, We know, Density = Mass / Volume
Here, mass = 17.6 g
volume = 1.96 cm³

Substitute their values,
d = 17.6 / 1.96
d = 8.98 g/cm³

In short, Your Answer would be "Copper" [ Option B ]

Hope this helps!
User Fuji Komalan
by
6.2k points