27.7k views
0 votes
A local club sells candles as a fundraiser. A set of candles sells for $18. What is the cost of one candle?

User TTT
by
8.3k points

2 Answers

4 votes
so 18 / 6 = 3 so its 3
hope it helps
User Shazhad Ilyas
by
9.2k points
3 votes
It is $3 each
I hope this helps :)
User Helder Lucas
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories