menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A local club sells candles as a fundraiser. A set of candles sells for $18. What is the cost of one candle?
asked
Sep 18, 2018
27.7k
views
0
votes
A local club sells candles as a fundraiser. A set of candles sells for $18. What is the cost of one candle?
Mathematics
middle-school
TTT
asked
by
TTT
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
so 18 / 6 = 3 so its 3
hope it helps
Shazhad Ilyas
answered
Sep 21, 2018
by
Shazhad Ilyas
9.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
It is $3 each
I hope this helps :)
Helder Lucas
answered
Sep 23, 2018
by
Helder Lucas
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 26, 2019
226k
views
a local club sells candles for a fundraiser. a set of 6 candles sells for $18.00. what is the cost per candle?
Aaroncarsonart
asked
Oct 26, 2019
by
Aaroncarsonart
8.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
226k
views
asked
Jun 26, 2024
183k
views
Finley and Booker sold candles for a school fundraiser. Booker sold 3 times as many candles as Finley. Finley sold 12 less candles than Booker. If each candle gives the seller $5.75 in profit, how much
Moeabdol
asked
Jun 26, 2024
by
Moeabdol
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
183k
views
asked
Jul 8, 2018
69.6k
views
The sports booster club sold candles as a fundraiser to support the new team. the club earns a commission on its candle sales ( witch means it receives a certain percentage of the total dollar amount sold).
Okdewit
asked
Jul 8, 2018
by
Okdewit
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
69.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org