menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
4 tomatoes cost $3.40. what is the unit rate
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
4 tomatoes cost $3.40. what is the unit rate
asked
Aug 7, 2018
92.2k
views
0
votes
4 tomatoes cost $3.40. what is the unit rate
Mathematics
college
Emmanuel Touzery
asked
by
Emmanuel Touzery
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
The unit rate should be 0.85 cents since, 3.40 divided by 4 equals 0.85. Hope this helps and have a nice day!
Monkey Intern
answered
Aug 11, 2018
by
Monkey Intern
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org