159k views
1 vote
The art club has a budget of $350 for art supplies. The club has already purchased a display board for $125 and would like to buy several canvases. The canvases are $15 each. How many canvases can the club buy?

User AnasSafi
by
7.2k points

2 Answers

5 votes
!5 Canvases. 350-125=225/25=15

User Muka
by
7.3k points
6 votes

Answer:

15 canvasses

Explanation:

Given

the total number of budget = $350

Selling Price for display board = $125

Selling Price for each canvass = $15

Calculating the number of canvases that would be bought

The total amount spent on canvases would be

Total budget - the amount spent on display board

Amount spent on canvases = $350 - $125 = $225

The number of canvases bought = Total amount spent canvases/ selling price for each canvass

The number of canvass bough = $225 / $15

The number of canvass bough = 15 canvasses

Therefore the total number of canvasses bought by the art club would be 15 canvasses.

User Yuri Stuken
by
7.2k points