138k views
0 votes
Tim, with mass 73.1 kg, climbs a gymnasium rope a distance of 4.6 m. The acceleration of gravity is 9.8 m/s 2 . How much potential energy does Tim gain? Answer in units of J.​

User MrAleister
by
6.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

3,295.348Joules

Step-by-step explanation:

Potential Energy = mass * acceleration due to gravity * height

Given the following

Mass = 73.1kg

Acceleration due to gravity = 9.8m/s²

Distance (Height) = 4.6m

Substitute into the formula;

Potential Energy = 73.1 * 9.8 * 4.6

Potential Energy = 3,295.348Joules

Hence Tim gain 3,295.348Joules of energy

User Buwaneka Sudheera
by
7.4k points