Answer: $55.055
Explanation:
The cost of one dinner = $16+$1.50+$3.75=21.25
The cost of the other dinner = $19+$1.50+$3.75=24.25
The total cost of both the dinners =

The 15% tax on the cost of dinners =

The 6% tax on the dinners =

The total cost of the dinners =

The cost of dinners if a 6% tax is charged and a 15% tip on the pre-tax amount is left =$55.055