66.1k views
0 votes
Don and Marie like to go to a good restaurant. Dinners are $16 to $19 dollars with soup or salad. A beverage is $1.50. Dessert is $3.75. If one dinner is $16, the other is $19 and each diner has a beverage and dessert, what will the cost be if a 6% tax is charged and a 15% tip on the pre-tax amount is left?

User Isj
by
7.2k points

2 Answers

3 votes

Hi there!

The correct answer is calculated like so:

16 + 19 + 3 + 3.75 + 3.75 = 45.5

45.5 * 0.06 = 2.73

45.5 * 0.15 = 6.83

45.5 + 2.73 + 6.83 = $55.06

Your friend, ASIAX

User Syed Tariq
by
7.5k points
3 votes

Answer: $55.055

Explanation:

The cost of one dinner = $16+$1.50+$3.75=21.25

The cost of the other dinner = $19+$1.50+$3.75=24.25

The total cost of both the dinners =
21.25+24.25=\$\ 45.5

The 15% tax on the cost of dinners =
0.15*45.5=\$\ 6.825

The 6% tax on the dinners =
0.06*45.5=\$2.73

The total cost of the dinners =
\$\ 45.5+\$\ 6.825+\$\ 2.73=\$55.055

The cost of dinners if a 6% tax is charged and a 15% tip on the pre-tax amount is left =$55.055

User Dasnixon
by
7.5k points