129k views
3 votes
What is the mass of 0.500 mol of dichlorodifluoromethane ccl2f2??

User Swayangjit
by
7.0k points

2 Answers

4 votes
Mass of CCl2F2 = moles x molar mass of CCl2F2
= 0.5 x 120.913
= 60.4565 grams.

Hope this helps!

User BossRoss
by
6.8k points
3 votes

Answer : The mass of 0.500 mole of dichlorodifluoromethane are, 60.455 grams

Explanation : Given,

Moles of
CCl_2F_2 = 0.500 moles

Molar mass of
CCl_2F_2 = 120.91 g/mole

Formula used :


\text{Mass of }CCl_2F_2=\text{Moles of }CCl_2F_2* \text{Molar mass of }CCl_2F_2

Now put all the given values in this formula, we get the mass of dichlorodifluoromethane.


\text{Mass of }CCl_2F_2=0.500mole* 120.91g/mole


\text{Mass of }CCl_2F_2=60.455g

Therefore, the mass of 0.500 mole of dichlorodifluoromethane are, 60.455 grams

User MadManMonty
by
6.9k points