230k views
3 votes
4. Molly had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?

User Pgk
by
6.2k points

2 Answers

3 votes
First you do 21 - 13 and you get 8

8 divided by 2 notebooks = 4

Each notebook was $4.00

Hope this helps!
User JamesG
by
6.0k points
4 votes
21-13=8
8/2=4
Each notebook costs $4
Hope this helps :)
User RabidTunes
by
5.8k points