menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
4. Molly had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
asked
Mar 21, 2018
230k
views
3
votes
4. Molly had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
Mathematics
middle-school
Pgk
asked
by
Pgk
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
First you do 21 - 13 and you get 8
8 divided by 2 notebooks = 4
Each notebook was $4.00
Hope this helps!
JamesG
answered
Mar 23, 2018
by
JamesG
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
21-13=8
8/2=4
Each notebook costs $4
Hope this helps :)
RabidTunes
answered
Mar 28, 2018
by
RabidTunes
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 15, 2017
187k
views
John had $21 to spend on 2 notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
Jamiebarrow
asked
Feb 15, 2017
by
Jamiebarrow
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
187k
views
asked
Jun 6, 2017
105k
views
Mofor had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost?
Jeyko
asked
Jun 6, 2017
by
Jeyko
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
105k
views
asked
Feb 13, 2021
97.3k
views
You had $21 to spend on two notebooks. After buying them you had $17. How much did each notebook cost?
Tayvano
asked
Feb 13, 2021
by
Tayvano
7.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
97.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org