5.1k views
12 votes
tomatoes are $2.75 per pound, or you can buy a 5 pound box for $11. what is the better value option?​

2 Answers

1 vote

Answer:

The better value is 5pounds for $11

Explanation:

2.75×5= $13.75

so the 5 pounds for $11 would be better because the other option would cost $13.75 for the same amount

User Kevmon
by
8.7k points
5 votes

Answer:

buying the box for $11 is the better option

2.75×5=13.75

so 5 pounds separately would be $13.75

User Aaditya Ura
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories