menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 16-ounce can of cashews cost $6.72. A 10 ounce can cost $4.50. Which can is better buy? How do you know
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 16-ounce can of cashews cost $6.72. A 10 ounce can cost $4.50. Which can is better buy? How do you know
asked
Oct 6, 2018
202k
views
1
vote
a 16-ounce can of cashews cost $6.72. A 10 ounce can cost $4.50. Which can is better buy? How do you know
Mathematics
middle-school
NonlinearFruit
asked
by
NonlinearFruit
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
how do you know......well because you get more ounces per dollar
Shawnynicole
answered
Oct 7, 2018
by
Shawnynicole
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
16/6.72 = 2.38... ounces per dollar
10/4.5 = 2.222... ounces per dollar
The 16 ounce deal is better, as you get more ounces per dollar
Dispix
answered
Oct 12, 2018
by
Dispix
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org