menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
a 16-ounce can of cashews cost $6.72. A 10 ounce can cost $4.50. Which can is better buy? How do you know
asked
Oct 6, 2018
202k
views
1
vote
a 16-ounce can of cashews cost $6.72. A 10 ounce can cost $4.50. Which can is better buy? How do you know
Mathematics
middle-school
NonlinearFruit
asked
by
NonlinearFruit
5.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
how do you know......well because you get more ounces per dollar
Shawnynicole
answered
Oct 7, 2018
by
Shawnynicole
6.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
16/6.72 = 2.38... ounces per dollar
10/4.5 = 2.222... ounces per dollar
The 16 ounce deal is better, as you get more ounces per dollar
Dispix
answered
Oct 12, 2018
by
Dispix
6.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org