144k views
0 votes
How much volume (in cm^3) is gained by a person who gains 11.5 lbs of pure fat?

User Tsabary
by
7.1k points

1 Answer

7 votes
The density of fat is about 0.9 g/cm³

First, we convert the given mass of fat from pounds to grams.
1 pound = 454 grams
Mass of fat = 5,221 g

Volume = mass / density
Volume = 5221 / 0.9
Volume = 5801.1 cm³

Volume gained = 5800 cm³
User Mthmulders
by
7.2k points