184k views
3 votes
A store sells different kinds of candy at $1, $1.50, $2, and $3 per kilogram. How many kilograms of each kind of candy does $3 buy? Explain why the price of 1 kg and the amount of candy that $3 can buy are inversely proportional quantities?

1 Answer

5 votes

Answer and Explanation:

Given : A store sells different kinds of candy at $1, $1.50, $2, and $3 per kilogram.

To find : How many kilograms of each kind of candy does $3 buy?

Explain why the price of 1 kg and the amount of candy that $3 can buy are inversely proportional quantities?

Solution :

The total amount spent on buying candies is $3.

A store sells different kinds of candy at $1, $1.50, $2, and $3 per kilogram.

When the cost of candies is $1 per kg.

Amount of candies bought is
(3)/(1)=3\ kg

When the cost of candies is $1.50 per kg.

Amount of candies bought is
(3)/(1.50)=2\ kg

When the cost of candies is $2 per kg.

Amount of candies bought is
(3)/(2)=1.5\ kg

When the cost of candies is $3 per kg.

Amount of candies bought is
(3)/(3)=1\ kg


\text{Unit price of candies}\propto\frac{1}{\text{Amount of candies}}

The amount spent on candies is constant.


\text{Constant of variation}=\frac{\text{Difference in unit price of candies}}{\text{Difference in the amount of candies}}

The difference in the unit price of candies = 3-2=1

The difference in the amount of candies = 1-1.5=-0.5


\text{Constant of variation}=(1)/(-0.5)=-2

The negative sign indicates the inverse proportionality.

User Jackops
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories