menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If laundry detergent cost $6.40 for 128 oz and $3.20 for 64 oz. Which is the better buy?
asked
Sep 27, 2018
139k
views
1
vote
If laundry detergent cost $6.40 for 128 oz and $3.20 for 64 oz. Which is the better buy?
Mathematics
college
Yaakov Bressler
asked
by
Yaakov Bressler
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
it's the same either way. whichever u get, u r getting the same amount. it's just double the size and price exactly.
Swatkat
answered
Sep 28, 2018
by
Swatkat
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
its the same ammount. 3.20 +3.20 is 6.40 and 64+64 is 128
Islam Hassan
answered
Oct 1, 2018
by
Islam Hassan
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 22, 2021
68.1k
views
There is laundry detergent for $6.90 for 128 oz and detergent for $5.50 for 96 oz. SHOW MATHEMATICAL WORK PLEASE I NEED HELP
Beatriz Fonseca
asked
Feb 22, 2021
by
Beatriz Fonseca
8.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
68.1k
views
asked
May 13, 2021
151k
views
A 128 fluid-ounce container of laundry detergent sells for $7.99 A 36- fluid-ounce container sells for $3.59. About how much can be saved p ounce by buying the larger container? A $0.10 $0 07 $0.05 D $0.
Pavinan
asked
May 13, 2021
by
Pavinan
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
151k
views
asked
Oct 3, 2024
45.2k
views
A 32-oz. container of Tide holds enough detergent to wash 32 loads of laundry. Is this an example of Ethos, Pathos, or Logos?
Bery
asked
Oct 3, 2024
by
Bery
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
45.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity